top of page

Duayen yapımcı Türker İnanoğlu'yu kaybettik...

Akasya Durağı, Cennet Mahallesi, Çiçek Taksi ve Arka Sokaklar gibi dizilerin yapımcılığını üstlenen Türker İnanoğlu’nun hayatını kaybettiği açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı paylaşımla acı haberi duyurdu.

Duayen yapımcı Türker İnanoğlu'yu kaybettik...

Paylaş:

2 Nisan 2024 17:38:00

Ünlü yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu’nun yaşamını yitirdiği açıklandı. 1960’ta Erler Film adıyla kendi film yapım şirketini kuran Türker İnanoğlu’na dair paylaşımda bulunan Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük.”

Türker İnanoğlu 18 Mayıs 1936 tarihinde Karabük'te dünyaya geldi.

1957 yılında Tatbikî Güzel Sanatlar Yüksek Okulu'nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlere asistanlık yaptı. 1959 yılında Senden Ayrı Yaşayamam başlıklı filmle yönetmenliğe başladı.

İnanoğlu, 1979 yılında Ulusal Video Film Anonim Şirketi unvanıyla bir şirket kurarak Türkiye’yi video ile tanıştırdı. Ulusal Video, Türkiye'de ilk kez video kaset dağıtımı başlattı ve bir çığır açtı.

1985 yılında Ulusal Radyo Televizyon Anonim Şirketi unvanıyla bir televizyon stüdyosu kurdu ve çok sayıda televizyon yapımına imzasını attı. 1987 yılında İcraatın İçinden başlıklı bir programla hem Türk siyasî tarihinde, hem de Türk televizyonculuğunda bir mihenk taşı oldu. Dönemin başbakanı Turgut Özal, aylık olarak yayınlanan bu televizyon programında bizzat ekrana çıktı ve kamuoyuna hükümetinin icraatını anlattı.

1994 yılında Türkiye'nin ilk özel televizyon kanalını kurdu.

Beyoğlu'nda Atlas Sineması, Şişli'de Kent Sineması, Kavacık'ta Boğaziçi Sinemaları'nın da sahibidir. 2005 yılında İstanbul'un Maslak semtinde Türker İnanoğlu Maslak Show Center'ı (TİM) açtı.

Türker İnanoğlu'nun oyuncu Filiz Akın'la 1964 yılında yaptığı evlilikten İlker İnanoğlu dünyaya geldi. Filiz Akın'dan ayrıldıktan sonra 1975 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlendi ve bu evlilikten Zeynep isminde bir kızı oldu.

Arka Sokaklar aksiyon dolu bölümleriyle cuma 20.00'da Kanal D'de!

DİĞER HABERLER

bottom of page