top of page

Murat Yancı'dan dizilerle ilgili ilginç açıklamalar

İzleme Eğilimleri Araştırması”na göre televizyon programlarının izlenme sıklığına bakıldığında yaklaşık yüzde 80 ile yerli diziler ilk sırada yer alıyor. Yerli dizilerin ardından haberler, Türk filmleri ve yarışma programları ile sıralama devam ediyor. Araştırmalar da gösteriyor ki; diziler, TV kanallarının olmazsa olmazı ve en büyük ekonomik değeri.

Murat Yancı'dan dizilerle ilgili ilginç açıklamalar

Paylaş:

9 Nisan 2024 19:24:00

Arka Sokaklar”ın bu denli başarılı olması ile ilgili söylenecek tek bir şey var. O da “Arka Sokaklar”ın sektörün duayen isimlerinden Türker İnanoğlu’na ait olmasıdır. “Arka Sokaklar” bir Türker İnanoğlu anıtıdır. Kendisini geçtiğimiz günlerde kaybettik, bu sebeple de çok üzüntülüyüz. Türkiye, çok önemli bir sanat adamını kaybetti maalesef... Türker Bey, giderken arkasında sayısız eser bıraktı. Bu vesileyle de kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet, ailesine de sabırlar diliyorum.

Sektör şu ana kadar kendi çabasıyla bu noktaya geldi ve “imkânsızı başardı” diyebiliriz. Bu başarı nedeniyle dizilerimiz bazı ülkelerin orantısız rekabetiyle karşı karşıya kaldı. Özellikle bazı global dijital platformlar, sektörün dinamiklerini olumsuz yönde etkiledi. Bu sebeple artık çok daha büyük bir plana ihtiyaç var. ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülke kendi dizi sektörünü çeşitli teşviklerle destekliyor, imkânlar tanıyor. Çünkü dizilerin stratejik bir ürün olduğunun farkındalar. Eskiden bir ülkenin pazarına hepimizin çok iyi bildiği bir fast food markası girerdi. Onun ardından da kültür ihracatı başlardı. Ama şimdi o fast food markalarının yerini içerikler, yani diziler aldı. Artık bizim de bu farkındalıkta olma zamanımız geldi ve geçiyor diye düşünüyorum. Bence, bir an önce dizi sektörünün daha da büyütülmesi için acil eylem planı oluşturulmalı ve hayata geçirilmeli.

Televizyon kanallarımız ve yapımcılarımız aslında yıllardır bir mucizeye imza atıyor. Bir bölümü milyonlarca liraya çekilen diziler hiçbir ücret alınmadan izleyiciyle buluşturuluyor. Bu işin devamlılığı için dizi maliyetlerinin karşılanması ve dolayısıyla reklam alınması gerekiyor.

Bu maliyetleri karşılayabilmek için şu an itibarıyla bir bölümde en az dört kuşak reklam girilmesi gerekiyor. Bu bile kimi zaman yeterli olmuyor. Dizi sürelerinin kısalması gerektiğini savunanların birçoğu maliyetler söz konusu olduğunda elini taşın altına sokmuyor.

Arka Sokaklar aksiyon dolu bölümleriyle cuma 20.00'da Kanal D'de!

DİĞER HABERLER

bottom of page